top of page
ФИЗИЧКО ВАСПИТАЊЕ
https://internetzanatlija.com/2020/03/21/programi-za-vezbanje-kod-kuce/?
118450790_1228621974157715_5112299096917
covidll.png
118432512_10218300421487480_887976386756

Po jedan đak u klupi, razmak pri dolasku u školu, čak i na stepenicama, neke su od novih mera kojih će učenici morati da se pridržavaju od 1. septembra

Održavanje fizičke distance od 1,5 metara između školaraca pri dolasku u školu, obavezne maske i dezinfekcija na ulazu, minimalan razmak od pet stepenika čak i na stepeništu škole, ali i po jedan đak u svakoj klupi samo su neke od novina koje učenike očekuju sa početkom nove školske godine 1. septembra.

Zna se red

Povodom posebnih okolnosti u kojima će se zbog epidemije koronavirusa odigravati ovogodišnji polazak u škole širom Srbije, OŠ „Lazar Savatić“ u Beogradu napravila je edukativni video o pravilima ponašanja koji je podelila svim učenicima, roditeljima i svojim zaposlenima.

Prema ranijim uputstvima Ministarstva prosvete, časovi će trajati 30 minuta, mali odmor će služiti da se zameni pribor, sveske i olovke, kao i za posetu toaletu, dok će za vreme velikih odmora i među smenama provetravati učionice i čistiti i dezinfikovati prostorije.

– Prilikom dolaska u školu potrebno je da se držite propisane distance od 1,5 metara, biće prilike da se sa drugarima grlite i pozdravljate, ali sada je potrebno da održavate međusobnu distancu. Pri ulasku u školu obaveza svih nas je da stavimo maske, dezinfikujemo ruke i prođemo kroz dezobarijeru sa obe noge – navodi se u video-uputstvu.

Minimalno zadržavanje

U školi insistiraju da je potrebno da se đaci u holu škole zadržavaju minimalno, kao i da se i na stepeništu mora održavati obavezna distanca od minimum pet stepenika. Ukoliko se školarci budu držali za gelender, treba da odmah dezinfikuju ruke, a pri ulasku u učionicu maske se skidaju tek onda kada đaci sednu za svoja mesta u klupama.

– Prilikom odlaska u toalet morate staviti maske i voditi računa o zauzetosti, jer u toaletu sme da bude onoliko učenika koliko ima kabina. Jedan učenik sedi sam za jednom klupom, a časovi fizičkog će biti održavani napolju, kad god je to moguće, uz poštovanje bezbedne distance – navode iz OŠ „Lazar Savatić“ i u video-uputstvu sa pravilima ponašanja u školi tokom školske 2020/21. godine.

Dolazak u školu

-održavanje fizičke distance od 1,5 metara
-dezinfekcija ruku i prolazak dezobarijere
-stavljanje maske pri ulasku u školu

Kretanje po školi

-maske su obavezne u holu škole
-učenici moraju držati rastojanje od pet stepenika na stepenicama
-nakon diranja gelendera odmah se moraju dezinfikovati ruke

Ponašanje u učionici

-maske se skidaju tek kada deca sednu za svoja mesta u klupi
-svaki učenik sedi sam u klupi
-časovi će trajati 30 minuta, a 15 učenika može da boravi u učionici

Odlazak u toalet

-stavljanje maski
-u toaletu sme da bude učenika onoliko koliko ima kabina
-svaki toalet ima uputstvo kako se pravilno peru ruke

Fizičko

-časovi fizičkog će se po mogućnosti odvijati napolju
-obavezno poštovanje fizičke distance
-obavezno će biti nošenje maski

Čišćenje

-veliki odmori će služiti za dezinfekciju i provetravanje prostorija
-pauze među smenama će se koristiti za kompletnu dezinfekciju svih klupa, toaleta i prostorija

1598546780942.JPEG
IMG_20200824_143527.jpg
Sk.kalendar 2020_2021.jpg

ПОВРАТАК У ШКОЛСКЕ КЛУПЕ

Драги школарци, поштовани родитељи,

Желим Вам срећан почетак нове школске године!

Као што знате, ова школска година ће бити другачија од свих претходних, а како бисмо сви заједно били што безбеднији, молим Вас да се понашате у складу са правилима на сајту школе.

Као што сте чули, часови ће трајати 30 минута, а одмори ће служити да замените прибор, свеске и уџбенике. Велики одмори ће служити за проветравање учионица, а паузе између смена за чишћење и дезинфекцију простора у ком боравимо.

Настава је организована тако да осигура безбедност и здравље свих ученика и запослених, у складу са препорукама надлежних органа и институција.

Приликом доласка у школу, потребно је да држите прописане дистанце. Биће прилике да се са другарима поздрављате и грлите, а сада је потребно да одржавате међусобну дистанцу. Када будемо улазили школу, обавеза свих нас је да ставимо маске, дезинфикујемо руке и прођемо кроз дезо-баријеру

са обе ноге. У холу школе је потребно да се минимално задржавате. Ходницима се крећете увек десном страном. Десна страна степеништа је за пењање, лева за силажење. И овде морамо одржавати безбедну дистанцу. То је минимум четири степеника. Трудите се да се не држите за гелендер, а уколико јесте, дезинфикујте одмах руке. Одељење 2-2 је у учионици у приземљу, тако да дата информација је у случају ако користе спрат из неког разлога.

Када будете улазили у учионицу,маске скидате тек када седнете у клупе. Приликом одласка у тоалет, морате ставити маске и водити рачуна о заузетости. У тоалету сме да буде онолико ученика, колико има кабина. Коришћење лавабоа за прање руку такође мора бити уз безбедну дистанцу. Сваки тоалет има упутство како се правилно перу руке.

Часови физичког ће бити одржавани напољу кад год је то могуће, уз поштовање безбедне дистанце.

Молим родитеље да не шаљу децу у школу уколико се осећају лоше, имају температуру, кашљу, или су малаксали.

Уколико неком ученику током наставе позли, наша школа ће,позвати родитеље и у сарадњи са надлежним институцијама предузети неопходне здравствено безбедоносне мере, како би сви остали безбедни.

Између смена биће обављено чишћење школе и дезинфекција учионица .

Још једном вам желимо срећан почетак нове школске године и надамо се да ћемо сви заједно показати висок степен одговорности, тако што ћемо се међусобно чувати.

Имајући у виду епидемиолошку ситуацију и упутства Министарства просвете, науке и технолошког развоја, обавештавамо вас да ће  у циљу безбедности ученика и запослених, реализовати наставу према следећем моделу. Према упутству МПНТР одељења са већим бројем ученика ће бити подељена у две групе.

Одељење 2-2 се дели на 2 групе, списак ученика по групама је дат.

Групе се формирају према азбучном реду ученика у дневнику.

Настава за ученике млађих разреда почиње у 8.00 часова. Часови ће трајати по 30 минута.

Сви ученици и запослени су у обавези да имају заштитну маску и спроводе прописане мере превенције респираторних инфекција.

Школски прибор за наставу  је исти као и у 1. разреду. Детаљне информације родитељи ће добити на родитељском састанку у 2 термина за групу А и групу Б.

Родитељски састанак у четвртак 10.9.2020.г.

  1. А група родитеља у 18.00 часова су родитељи ученика који су у групи А;

  2. Б група родитеља у 19.30 часова су родитељи ученика који су у групи Б.

професор разредне наставе, учитељица Моравка Ивановић

1598546777195.JPEG
1598546785953.JPEG
2-2р.png

9 sigurnih načina da roditelji vaših đaka steknu poverenje u vas

Kako stvoriti dobar odnos sa roditeljima svojih učenika? Jedna reč – poverenje. Kada zadobijete njihovo poverenje, sve ide mnogo lakše. Mali i veliki gestovi koje činite u toku godine mogu učiniti da roditelji steknu poverenje u vas i vaš način rada, a evo i nekoliko ideja koje će pomoći da roditelji vaših đaka postanu vaši najveći obožavaoci.

 Pozovite

Uložite nekoliko sati svog vremena i to će vam se i te kako isplatiti. Ako želite da stvorite dobru komunikaciju i uključite malo više roditelje svojih đaka u njihovo školovanje, na početku školske godine uzmite taj imenik i okrenite roditelja svakog deteta pojedinačno – da biste pitali da li je sve u redu, da li imaju nešto važno možda da vam kažu, da biste podelili neki svoj utisak. Da bi oni videli da je i vama stalo. Da, to jeste jedan dodatni napor, ali to će učiniti da vam kasnije neke druge stvari idu mnogo lakše.

2. Pošaljite pismo. Analogno.

U današnje vreme ljudi ne dobijaju mnogo pisama. Zapravo, ne dobijaju ih uopšte. Zbog toga poruka od učitelja može značiti mnogo i roditeljima i deci. Možete ih kopirati, ako nemate mnogo vremena, iako je pismo pisano rukom danas prava retkost. To može biti tek par rečenica kojima ćete pokazati da mislite na svoje đake i uviđate posebnost svakog od njih.

3. Podelite fotografije i video-zapise dešavanja u školi

Kada je moje dete krenulo u vrtić, adaptacija nije bila jednostavna. Zato mi je neverovatno mnogo značilo kad povremeno dobijem povratnu informaciju kroz neku fotografiju ili video gde vidim da ona uživa u igri sa drugarima i da nema ni traga onom tmurnom raspoloženju u kom sam je ostavila. Naša vaspitačica bila je dovoljno hrabra da svim roditeljima ostavi svoj privatni broj telefona, za hitne slučajeve. Ne morate to raditi, danas moderne tehnologije omogućavaju brojne načine za komunikaciju, ali tu i tamo fotografija dece kako uživaju u zajedničkim aktivnostima vam neće oduzeti mnogo vremena, a roditeljima će sigurno izmamiti osmeh i ulepšati dan.

4. Budite dostupni

Svaki učitelj zna koliko roditelj koji je uključen u obrazovanje svog deteta olakšava njegov posao. Kod mene u razredu većina zaista jeste uključena, a i ja se trudim da im budem dostupna, u radno vreme. Od početka im veoma znači to što znaju da će od mene dobiti povratene informacije u vezi sa svim važnim stvarima koje se dešavaju na časovima. Zahvaljujući tehnologiji i aplikacijama koje su dostupne sada mi za to nije potrebno previše vremena. Jedna od izuzetno korisnih aplikacija, namenjenih upravo nastavnicima je Bloomz. Novosti u razredu, zakazivanje roditeljskog, kačenje PDF-ova ili slika koje svi mogu da vide, čak i zakazivanje roditeljskog i popunjavanje formulara su mnogo jednostavniji kada koristite savremene tehnologije.

5. Pošaljite formular „Reci mi nešto o sebi”

Ili jednu anketu poput ove. Roditelji vole da pričaju o svojoj deci. Dajte im priliku da kroz ovakvu ili sličnu formu kažu o svojoj deci nešto što se možda ne bi setili. Vama će doneti neke važne informacije i uštedeti dragoceno vreme, a roditelji će videti da vam je zaista bitno da upoznate njihovo dete.

6. Podelite sa roditeljima neke informacije o sebi (ali ne previše!)

Kada nastavnik skine tu masku nedodirljivosti i pokaže se kao prava osoba, sa svojim vrlinama, manama, ciljevima, hobijima… roditelji onda sa tim osobinama koje u njemu pronalaze pokušavaju da se poistovete. Ja trenutno imam decu školskog uzrasta i sama, pa se tu negde razumemo. Moja koleginica koja nema decu obožava fudbal i strastveni je navijač jednog tima, pa im je zbog toga simpatična. Možda volite kuvanje ili ste veliki ljubitelj pasa. Napišite jednu kratku i duhovitu biografiju i podelite je đacima prvih dana škole (nije ni sad kasno!). Tako će vas bolje upoznati i osetiti se opuštenije kad treba da sa vama govore o svom detetu.

7. Napravite teglu želja za roditelje

Već mogu da čujem neke kolege koji, nakon čitanja ovog naslova, dobijaju ospice od same pomisli da ispunjavaju roditeljima želje. Samo im još to nedostaje u gomili posla koji imaju. Ali cilj ove tegle nije da vas pretvori u dobru vilu već da roditeljima pokaže da vam je njihovo mišljenje važno, a vama pomogne a možda dođete do neke dobre ideje koja će vam olakšati svakodnevni posao ili komunikaciju s decom i roditeljima. Nigde ne piše da ste u obavezi da ispunjavate želje. Samo da ih saslušate.

8. Obaveštavajte roditelje kad dete uradi nešto vanredno dobro (i loše)

Roditelji uglavnom, kad dobiju poruku od nastavnika, pomisle „Šta li si sad uradio?!”. Naravno, više vole da čuju lepe stvari o svojoj deci, komplimente na njihovo ponašanje. Ali je zaista mali broj onih učitelja koji će se setiti da napišu poruku roditelju da bi opisali nešto dobro što je njihovo dete uradilo. Ako ovo radite s vremena na vreme, biće vam mnogo lakše da kasnije podelite i neku „lošu” vest, ako za to bude potrebe.

9. Budite odlični u svom poslu

Ipak, bez obzira na sve nabrojano, ne smete dozvoliti da stvaranje dobre komunikacije s roditeljima oduzme toliko energije i vremena i ometa ono što je vaš osnovni posao – podučavanje i komunikacija sa decom. Zapravo, jedan od najboljih učitelja u mojoj školi jedva da ima ikakvu komunikaciju sa roditeljima svojih đaka. Nije uvek dostupan, ne daje gomilu informacija, ne pita ih za mišljenje… a opet ga svi obožavaju i veruju mu. Zašto? Zato što ume da motiviše decu i potpuno je fokusiran na njih. Trudi se i uspeva da izvuče maksimum iz svakog deteta, u školi i van nje. On, u stvari, radi najvažniju stvar koju jedan nastavnik može da radi – deci usađuje ljubav prema učenju i potrebu za znanjem. I zahvaljujući tome ga vole i roditelji i deca.

Autor: Karen Nelson

Priredila: A. Cvjetić

118599680_10207859374999241_685421373859
118585731_10207859374919239_751306229390
118599748_10207859374879238_530592835049
118597488_10207859374959240_295551498115
118581121_5050063485019232_3312506920270
118656916_5050063738352540_6078527326547
118610950_1216103252081721_3073252476113
118472315_5045806852111562_3413739380823
118598008_1216102952081751_8260984477540
118601501_1216103318748381_7183842956427
118600134_1216102878748425_4841106722410
118529534_5048259585199622_1359509200181
118544976_5048259455199635_2736465150052
УПУСТВО ЗА КОВИД 1.jpg
1.9.6.- 9.2020..png
СИПТОМИ КОВИД.jpg
УПУСТВО КОВИД 2.jpg
118356324_4302034496537359_7007243041396
1.9-5.9.----1...png
1-9-5-9-----2..png
1.9..5.9...3jjj.png
2-2р.png
20201028_144338-COLLAGE.jpg
ОПЕРАТИВНИ ПЛАНОВИ - ОКТОБАР
ОПЕТАТИВНИ ПЛАНОВИ - НОВЕМБАР
ДОМАЋИ РАД

ПРИПРЕМЕ

ОПРЕАТИВНИ ПЛАНОВИ ЗА ДЕЦЕМБАР

ОПЕРАТИВНИ ПЛАНОВИ ЗА ЈАНУАР

Оперативни планови мај-јуни

ДОМАЋИ РАД

13529146_1115954078478411_5357229953400124013_n.jpg

АПРИЛ

20220602_085811.jpg
1658162950520.JPEG
1658163031914.JPEG
1658163043630.JPEG
1658139812654.JPEG
1658139811078.JPEG
bottom of page