top of page
UČIONICA
1585120029023.JPEG
1585115395853.JPEG
slika-2.png
1586627323011.JPEG
20200506_191536-COLLAGE.jpg

Poverenje na času

 „Jedan pokazatelj ispravnosti obrazovnih postupaka jeste sreća deteta.“  

                                                                                           Marija Montesori, pedagog, filozof i lekar

 

Mnogi savremeni pedagozi ističu da je razvijanje kreativnosti i kritičkog mišljenja veoma važno za  razvoj ličnosti učenika. Zbog toga je jedan od zadataka nastavnika da podstiče sposobnosti učenika stavljajući ga u aktivnu i istraživačku situaciju. Razvijanje kreativnosti i kritičkog mišljenja je u direktnoj vezi sa razvojem unutrašnje motivacije učenika.

Ako imamo u vidu činjenicu da se savremene tehnike i metode učenja razlikuju od tradicionalnih, onda se menja i sam pogled na atmosferu za vreme časa. Pošto očekujemo da metode nastave budu sve više orijentisane na aktivnost učenika, na istraživanje i otkrivanje, na međusobnu saradnju učenika, sasvim je očekivano i da atmosfera na času bude dinamičnija i „življa“ u odnosu na tradicionalnu nastavu.

 

Govoreći o tišini i radnoj atmosferi za vreme časa, mislimo prvenstveno na disciplinu učenika. Tradicionalna disciplina se zasniva na „slepoj poslušnosti“ i autoritetu nastavnika. Ovakav vid discipline je u korelaciji sa nastavom u kojoj se isključivo predaje i ispituje. Učenik je u pasivnoj ulozi i uglavnom sluša i reprodukuje nastavno gradivo. U tradicionalnoj nastavi pod disciplinom se podrazumeva kontrola ponašanja koja je spolja uvedena.

Nasuprot tradicionalnoj nastavi, u demokratskom upravljanju školama se smatra da učenici kojima se ponudi poverenje stiču veći stepen odgovornosti i unutrašnju motivaciju. To ne znači da ne postoje pravila ponašanja, već da je više održiva disciplina koja se bazira na međusobnom poverenju. U ovakvom pristupu nastavi način učenja nije „uniformisan“, već je prilagođen individualnim mogućnostima i potrebama učenika. Učenici imaju i više slobode po pitanju izbora samog načina učenja.

Metod rada proizilazi iz smisla i shvatanja suštine nastave i obrazovanja i njihove vrednosne osnove. U tradicionalnoj nastavi nisu dovoljno vrednovani inicijativa i originalnost učenika. „Pod snažnim dejstvom novih društvenih i proizvodnih odnosa potiskuje se formalizam iz škole, a to utiče  i na nov pristup vrednovanju rada u njoj“, kaže dr Mladen Vilotijević. Džon Djui ističe da škola „nije priprema za život, nego sam život“. Ovaj filozof i teoretičar obrazovanja naglašava da škola mora biti životna zajednica u punom smislu ove reči.

Da bismo analizirali radnu atmosferu na času, zapravo je  potrebno da analiziramo i motivaciju učenika za učenje u nastavnom procesu. Jedan od zadataka  istraživača u obrazovanju jeste da pronađu efikasne strategije koje motivišu učenike za učenje. Po Gardneru efikasno učenje ne zavisi samo od nastavnih metoda i oblika, već i od osećanja učenika, interesovanja i ciljeva. Pedagozi, psiholozi i praktičari sve više naglašavaju motivaciju kao važan činilac nastave i učenja. Neki psiholozi definišu unutrašnju motivaciju kao samoodređujuće spontane aktivnosti koje osoba sprovodi kada slobodno sledi svoja interesovanja. Dakle, ključno pitanje unutrašnje motivacije čine interesovanja. Takođe, neki teoretičari smatraju da pitanje motivacije za učenje ne treba posmatrati samo kao individualni fenomen i način ostvarivanja discipline i moći. Ovo pitanje se može tumačiti i u širem socijalnom kontekstu.

 

U okviru praćenja i vrednovanja rezultata rada učenika prate se i vrednuju znanja, ali i: potrebe, interesovanja učenika u nastavi, radne navike, odnos učenika prema radu, ponašanje učenika u grupi (saradnja), procenjuju se osobine ličnosti i odnos prema radu. Time se ukazuje na potrebu kompleksnijeg i šireg praćenja i vrednovanja rada učenika. Na taj način se mogu izbeći slabosti tradicionalnog ocenjivanja. To je podsticaj za otvaranje novih vidika u obrazovanju i pripreme učenika za neka nova zanimanja budućnosti.

Literatura:

  • Vilotijević, Mladen (1992): Vrednovanje pedagoškog rada škole, Beograd: Naučna knjiga, Centar za usavršavanje rukovodilaca u obrazovanju, PA, Beograd

  • Vilotijević, Mladen (2000): Didaktika, organizacija nastave, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Učiteljski fakultet, Beograd

  • Djui, Džon (1971 ): Vaspitanje i demokratija, Obod, Cetinje 

20200506_195112-COLLAGE.jpg
20200506_195249-COLLAGE.jpg
20200506_195112-COLLAGE.jpg
20200506_221259-COLLAGE.jpg
20200502_151933-COLLAGE~2.jpg
20200506_190929-COLLAGE.jpg

Do sada su svi nastavnici, stručni saradnici, učenici i roditelji naše škole obraćali pažnju, kako na svoje, tako i na ponašanje učenika/dece na platformama za učenje koje koristimo u radu. Na osnovu dosadašnje komunikacije nismo primetili, niti nam se iko od učenika i roditelja do sada požalio na neka neprimerena ponašanja tokom rada na platformama za učenje koje koristimo ili viber grupama.

Ovo saznanje je za veliku pohvalu i govori nam da se isplatio uloženi trud i deljeni saveti tokom boravka u školi koji evo sada daju sjajane rezultate. Budmio zajedno ponosni na to! Nadamo se i očekujmo da to tako i ostane.

Ipak, želimo da vam skrenemo pažnju da je od izuzetne važnosti da međusobna komunikacija tokom boravka na platformama za učenje između nastavnika i učenika; učenika i učenika; nastavnika i roditelja ostane u etičkim okvirima i u skladu sa primerenim rečnikom koji poštuje ličnost sagovornika, odnosno koji ne vređa čast, ugled i dostojanstvo.

Takođe, obaveštavamo vas da bi eventualno neprimereno ponašanje učenika moglo uticati na ocenu iz vladanja na kraju školske godine. Ukoliko bi škola došla do saznanja o digitalnom nasilju između učenika koje se nastavlja i pored toga što smo vas informisali o tome, i predstavlja poseban rizik po učenika/ke izložene nasilju, bićemo u obavezi da podnesemo prijavu nadležnom Ministarstvu unutrašnjih poslova i o tome izvestimo nadležnu Školsku upravu.

Računamo da do toga zaista neće doći i još jednom vam se zahvaljujemo na divnoj dosadašnjoj saradnji i razumevanju.

Budimo uz svoju decu, pomognimo im da tokom ovog perioda ostanu zdrava, nasmejana i spremna za naredna postignuća u učenju i celokupnom razvoju.

Ostajte nam u zdravlju.

20200502_180223-COLLAGE~2.jpg
20200506_221259-COLLAGE.jpg

PRAVILA PONAŠANJA NA PLATFORMAMA ZA UČENJE NA DALJINU

  1. Pri međusobnom obraćanju služimo se rečnikom koji poštuje tuđu ličnost odnosno koje ne vređaju čast, ugled i dostojanstvo.

  2. Prilikom slanja radova, zadataka vodimo računa da propratni tekst sažeto govori isključivo o temi na kojoj smo radili.

  3. Ukoliko nam se ne sviđa nečiji javno postavljen komentar u okviru predmeta, ne odgovaramo na njega.

  4. Bilo koji vid digitalnog nasilja prijavljujemo odeljenjskom starešini slanjem lične poruke nastavniku na viber grupu koju sa njim imamo.

Правила понашања на онлајн платформи за учење

 objavljeno u: online ucenjeАктивности |  0

Драга децо и поштовани родитељи,

Верујемо да слушате своје родитеље и понашате се у складу са ванредном ситуацијом, одговорно и дисциплиновано. Знамо да није лако прилагодити се новонасталој ситуацији, али морамо схватити да је то сада неопходно, да одговорним понашањем штитимо себе и друге и да ће и ово убрзо проћи.

Важно је да сви будемо стрпљиви, да имамо разумевања и будемо подршка једни другима.

Сви се сада привикавамо на наставу и учење које се одвија на даљину, наставници и одељењске старешине планирањем наставе кроз различите облике, методе и приступе покушавају да вам олакшају усвајање наставних садржаја на овај начин. Пратите упутства наставника и у складу са тим планирајте дневне и недељне активности. Знамо да се и у овим условима трудите да испуните све своје школске обавезе и задатке, што је за сваку похвалу.

Подсећамо вас да правила понашања која важе у учионици, важе и на онлајн платформама за учење. У складу са упутством Министарства просвете, науке и технолошког развоја, наставници и стручни сарадници ће посебну пажњу обратити на могуће непримерено понашање ученика на платформама за учење. Сваки облик непримереног понашања биће евидентиран, непримерени садржај уклоњен са платформе, а  родитељи обавештени. Уколико се дигитално насиље између ученика настави и поред информисања родитеља и/или представља посебан ризик по ученика/ке изложене насиљу, школа је у обавези да поднесе пријаву надлежном Министарству унутрашњих послова и о томе обавести надлежну Школску управу.

Поштовани родитељи, молимо Вас да обратите пажњу на садржаје које ученици постављају током процеса онлајн учења. Непримерено понашање ученика утицаће на оцену из владања на крају школске године.

Желимо вам добро здравље и успех у учењу!

ПРАВИЛА ПОНАШАЊА НА ОНЛАЈН ПЛАТФОРМИ ЗА УЧЕЊЕ

  • ПРАВИЛА ПОНАШАЊА КОЈА ВАЖЕ У УЧИОНИЦИ ВАЖЕ И НА ОНЛАЈН НАСТАВИ

  • ПОШТУЈТЕ НАСТАВНИКЕ И ПРАТИТЕ ЊИХОВА УПУТСТВА

  • ПОШТУЈТЕ ЈЕДНИ ДРУГЕ

  • НИКАДА СЕ НЕ ПРЕДСТАВЉАЈТЕ КАО НЕКО ДРУГИ

  • СВОЈЕ МИШЉЕЊЕ ИЗРАЗИТЕ НА ПРИСТОЈАН НАЧИН

 

Електронско насиље и злостављање је злоупотреба информационих технологија која може да има за последицу повреду друге личности и угрожавање достојанства и остварује се слањем порука електронском поштом, СМС-ом, ММС-ом, путем веб-сајта (web site), четовањем, укључивањем у форуме, социјалне мреже и сл.
Правилник о протоколу поступања у настави у одговору на насиље, злостављање и занемаривање (,,Службени гласник РС“, број 46/19)

Педагог
Слађана Драшковић

20200506_190858-COLLAGE.jpg

UČENJE NA DALJINU

Zbog trenutne epidemiološke situacije u zemlji, privremeno je obustavljen neposredni obrazovno-vaspitni rad u Četvrtoj gimnaziji i izvršene su pripreme za nastavak rada kroz ostvarivanje obrazovno-vaspitnog rada učenjem na daljinu. 

Bezbednost u okviru elektronske platforme za učenje

U skladu sa specifičnostima organizovanja onlajn  nastave u vreme pandemije virusom i uzimajući u obzir praćenje ponašanja učenika, nastavnici i stručni saradnici posebnu pažnju su obratili na pojedinačne slučajeve neprimerenog ponašanje učenika na platformi  za učenje na daljinu (različiti oblici digitalnog nasilja, neprimereni komentari i dr.).

S tim u vezi, Gimnazija ovim putem obaveštava roditelje učenika i učenike da će svaki slučaj neprimerenog postupanja ili digitalnog nasilja u procesu onlajn učenja biti evidentiran, istražen i raspravljen u okviru vaspitno – disciplinskog postupka i da će uticati na ocenu iz vladanja na kraju školske godine. O tome će roditelji biti informisani, sa očekivanjem da ostvare uticaj na učenike kako se takva vrsta ponašanja ne bi ponovila.

Ovim putem skrećemo pažnju učenicima na činjenicu da pravila ponašanja u školskom objektu se primenjuju i na onlajn platformi za učenje, gde se beleže neprimereni postupci, o čemu će biti informisani i roditelji. Treba imati u vidu da je e-učionica (Google učionica) takođe školski prostor.

Ukoliko škola stekne saznanja o digitalnom nasilju između učenika koje se nastavlja i nakon informisanja roditelja i/ili predstavlja poseban rizik po učenika/ke izložene nasilju, Gimnazija će po službenoj dužnosti da podnese prijavu nadležnom Ministarstvu unutrašnjih poslova.

OBAVEZE UČENIKA

Obrazovno-vaspitni rad putem učenja na daljinu u periodu kada nema neposredne nastave organizovan je prema sledećem:

Platforma za organizaciju nastave je učionica kompanije Google. Nastavu realizuju predmetni nastavnici prema važećem rasporedu časova po razredima i odeljenjima, odnosno nastavnim grupama. Raspored časova za razrede i odeljenja se ne menja.

U prvoj fazi formiranja e – odeljenja (e – nastavnih grupa) svaki nastavnik je formirao učionicu za svoj predmet i pristupni kod – šifru, preko odeljenjskih starešina dostavio učenicima.

Učenici su se putem E-mail-a pomoću pristupnog koda – šifre prijavili u odgovarajuće učionice. Time su e-odeljenja formirana i nastava može da počne.  

Učenici u toku izvođenja ovog oblika nastave na daljinu imaju obavezu:

  1. Da posećuju Google učionice po važećem rasporedu u danima kada imaju određene predmete. Napomena: učenik je obavezan da se prijavi u učionicu u toku radnog dana u bilo koje vreme, dakle NE u periodu kao kada bi imali časove u toku redovne nastave u objektu škole, nezavisno od astronomskog vremena. U protivnom, ako se u toku tog dana ne pojavi u učionici za predmet po rasporedu časova, smatraće se da je bio odsutan sa časa.

  2. Da prouče nastavne materijale koje im nastavnici učine dostupnim u učionici (ili na drugi način).

  3. Da rešavaju zadatke ili učestvuju u projektima (kao članovi tima ili pojedinačno) koje im nastavnici zadaju i u zadatim rokovima svoje radove putem elektronske komunikacije dostavljaju nastavniku na uvid i ocenjivanje.

  4. Ukoliko žele, učenici u toku dana mogu posećivati i druge učionice i raditi dodatno, ali za taj dan je obavezno da budu prisutni u učionicama prema rasporedu časova.

  5. Učestvuju u realizaciji časova na daljinu u realnom vremenu, ukoliko za takav oblik komunikacije budu stvoreni povoljni tehnički uslovi.

  6. Da prate informacije koje se objavljuju u okviru školskog sajta i aktivno učestvuju u realizaciji svih nastavnih sadržaja koji im se učine dostupnim u određenom vremenu.

Ideja ovog oblika nastave je da učenici rade onim tempom koji odgovara njihovim afinitetima, željama i mogućnostima za napredovanje.

Deo nastavnih sadržaja koji će biti obrađen u okviru nastavnog procesa biće emitovan sa platforme “RTS Planeta”. Da bi mogli da koriste ovu platformu učenici treba da formiraju – otvore korisnički nalog na navedenoj internet adresi (https://rtsplaneta.rs/user/register) i zapamte šifru da bi mogli opet da se prijave bez ponovljene registracije.

Na taj način će se pratiti učešće učenika u nastavnom procesu, što će uticati na zaključnu ocenu za predmet.

Na snovu materijala koje nastavnici budu dostavljali učenicima i na osnovu radova učenika, nastavnici će da beleže podatke o napredovanju učenika do kojih mogu doći kroz različite vrste razmene podataka (domaći zadaci, vežbanja i provere, eseji, projekti, prezentacije, crteži i dr.).

Svoje radove i domaće zadatke učenici će dostavljati nastavnicima putem mejla (slike, fajlovi) ili u okviru Google učionice. Ovi radovi će se koristiti za formiranje ocene po normalizovanju uslova za rad i po povratku u učionice na kraju nastavne godine.

bottom of page