top of page
Heading 6
4.05.-8.05.2020.g.
1588366181916.JPEG
1588373003983.JPEG
ГРАЂАНСКО ВАСПИТАЊЕ

ПИСАНЕ ПРИПРЕМЕ

Радионица број: 

ПРОМЕНЕ У МЕНИ

Циљ активности:

  • оцењивање целокупног програма.

Наставне методе:

разговор,демонстративна ,дијалошка

Облици рада:

Рад у пару, индивидуални рад, фронтални

Наставна средства: Радна свеска, прибор за писање, цртање и бојење

 

Ток активности:

 

  1. активност

Шта вам је у овим радионицама пријало? Које би сте ствари издвојили као најпријатније?  

Поред те радионице нацртај .

  1. активност

Да ли је било нечег у овим радионицама у чему нисте уживали, што вам није пријало? Шта? Зашто?

Пронађи ту радионицу и поред ње нацртај .

  1. активност

Одаберите омиљену радионицу и поред ње нацртајте .

  1. активност- Цртање у радној свесци – „Ја пре- Ја после“

Свако дете црта себе пре и после програма од 36 радионица. Да ли се у њима нешто променило? Како се то може представбити цртежом- бојама, облицима, линијама, симболима? Како је то било пре, а како то изгледа сада? Када нацртају, деца дају називе цртежима.

  1. активност- Размена у круг

Разговор о цртежима.

  1. активност – Евалуација

  2. активност- Домаћи задатак: Замоли родитеље да напишу шта воле код тебе.

МУЗИЧКА КУЛТУРА
Песма по избору наставника

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број _32._

Предмет:

Музичка култура

Разред:

први

Наставна тема/област:

Извођење музике, слушање музике

Наставна јединица:

Бубамара, Никола Вукомановић

Музичка прича Радознали бумбар, Марина Ињац

Тип часа:

Обрада

Циљ часа:

Усвајање песме Бубамара по слуху.

Примена научених правила понашања током певања и слушања музике.

Развој слуха, стварање музичких наслага, импостација тонова Ц-дур лествице.

Уочавање изражајних елемената музике у композицијама које се слушају.

Очекивани исходи

на крају часа:

Ученик ће бити у стању да:

  • пева песму Бубамара по слуху;

  • поштује договорена правила понашања током слушања музике;

  • примењује правилан начин певања (дисање, положај тела, дикција) и договорена правила у групном певању;

  • искаже своје утиске о делу које слуша;

  • препозна музички почетак и крај и понављање теме или карактеристичног мотива у делу које слуша;

  • повезује музичко дело према боји инструмента са карактером дела;

  • учествује у школским приредбама и манифестацијама;

  • учтиво учествује у вођеном и слободном разговору; обликује усмену поруку служећи се одговарајућим речима, спаја више реченица у краћу целину (српски језик);

  • изведе кретања и кратке саставе уз музичку пратњу уз помоћ учитељице/учитеља (физичко васпитање);

  • црта на различитим подлогама и форматима папира, изрази материјалом и техником по избору своје замисли, доживљаје, утиске, сећања и опажања (ликовна култура).

Наставне методе:

Усменог излагања, демонстрација, метода рада са текстом, метода обраде песме по слуху, разговор

Облици рада:

Фронтални, индивидуални, рад у пару, групни рад

 

 

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности учитеља/учитељице:

Планиране активности ученика:

Уводни део часа

(5 минута)

  • Активира пажњу ученика стиховима Љубивоја Ршумовића.

Прозори сунца пуни.

У школи петице к’о киша сипе,

цветају липе,

дворишта од деце кипе.

  • oбјашњава непознате речи и изразе сипити – ситно и тихо падати (за кишу);

  • упућује ученике на илустрације на стр. 60 и 61;

  • уводи ученике кроз разговор у теме новог поглавља уџбеника;

  • води разговор о расположењима која доноси лето и летње игре;

  • најављује наставну јединицу.

  • Слушају стихове;

  • постављају питања;

  • учествују у разговору;

  • ученици посматрају илустрације на стр. 60 и 61;

  • анализирају илустрацију;

  • износе своја искуства.

Главни део часа

(25 минута)

  • Активира аудио запис песме: Бубамара, Никола Вукомановић / 01.45 (ЦД 1, бр. 36);

  • води разговор о утисцима након слушања композиције;

  • демонстрира вежбу дисања;

  • обрађује текст, ритам и мелодију песме методом обраде по слуху (поступак описан у припремама 3-6. часа);

  • увежбава песму и изражајне елементе певања уз помоћ аудио записа;

  • уводи драматизацију покретом;

  • усмерава пажњу ученика на одељак Сазнај више, где ће упознати нови инструмент – виолину или приказује галерију слика у дигиталном уџбенику.

  • Износе утиске о слушаној композицији, осећања и расположења;

  • прате упутства;

  • изводе вежбу дисања;

  • усвајају текст, ритам и мелодију песме методом обраде по слуху;

  • усвајају технику изражајног певања;

  • приликом увежбавања мелодије ученици додају и покрете којима драматизују радњу песме;

  • читају текст и упознају нови инструмент;

  • постављају питања о инструменту.

Завршни део часа

(10 минута)

  • Активира аудио запис за слушање музике: Бумбаров лет, Николај Римски Корсаков / оркестар СССР, диригент Јевгениј Светланов / 1.13 (ЦД 2, бр. 22) и чита  причу Радознали бумбар или активира аудио запис музичке приче у дигиталном уџбенику;

  • упућује ученике на стр. 61, где се налази прича у сликама Радознали бумбар;

  • приликом другог слушања музике, упућује ученике да доживљај музике дочарају цртежом.

  • Слушају музичку причу;

  • Уочавају промене у радњи приче које су пропраћене музиком различитог карактера;

  • прате причу у слици док слушају музику;

  • доживљај музике ученици изражавају цртежом.

Начини провере

остварености исхода:

  • Прати и бележи ниво усвојености песме (текст, ритам, мелодија), ниво усвојености правила понашања при групном извођењу музике, ангажовање ученика у активностима;

  • ниво усвојености  појмова проверава кроз разговор (одговоре на постављена питања);

  • уочава ученике који су музикални и имају изражен осећај ритма;

  • посматра, прати и бележи напредовање ученика.

ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:

  • Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?

  • Да ли сам планирао/планирала адекватне активности ученика?

  • Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?

  • Шта бих променио/променила?

СРПСКИ ЈЕЗИК
,,У ГОСТИМА,,Д.МАКСИМОВИЋ

Припрема за час

Час број: 157

Школа и разред

Учитељица/учитељ

Датум одржавања часа

Наставна област

Књижевност

Наставна јединица

„У гостима”, Десанка Максимовић

Врста (тип) часа

Обрада градива

Облици рада

фронтални, индивидуални

Наставне методе

дијалошка метода, монолошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода

Наставна средства

Читанка Реч по реч, стране 84 и 85, мултимедијални PDF уџбеник, дигитални садржаји уз Читанку, илустрација

Циљеви часа

  • Поступно увођење ученика у доживљавање и разумевање песме. Успостављање паралелизма између природе и света деце.

  • Развијање код ученика интересовања за поезију за децу. Неговање радозналости код деце и љубави према природи.

  • Подстицање и неговање ученичких способности опажања, усменог изражавања, анализе и синтезе, упоређивања и доказивања. Развијање љубави према лепој речи и рецитовању. Богаћење речника.

Исходи

Ученик је у стању да: активно слуша и разуме садржај књижевноуметничког текста који му се чита; чита, правилно и са разумевањем; проналази информације експлицитно изнете у тексту; усмено описује ствари и појаве из непосредног окружења.

Образовни стандарди

1СЈ.1.2.2; 1СЈ.1.2.5; 1СЈ.1.2.8; 1СЈ.1.5.4; 1СЈ.2.2.10.

Кључни појмови

песма, стих, природа, пролеће, мај

Активности учитељице/учитеља

Осмишљава и организује рад, започиње и води разговор, чита, слуша, мотивише ученике, прати и процењује њихов рад

Активности ученика

Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, чита, пише

Међупредметне компетенције

Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална

Корелација

Свет око нас, Ликовна култура, Музичка култура

Мултимедијални PDF – Читанка

Могући ток часа

Уводни део часа (5 минута)

Учитељица/учитељ показује ученицима илустрацију цветне ливаде (Прилог 1) и разноврсног биља на њој, и подстиче ученике на разговор подстицајним питањима:

  1. Наведите цвеће које уочавате на овој ливади.

  2. Опишите како изгледа ливада коју видите.

Најава наставне јединице

Десанка Максимовић рођена је у Бранковини код Ваљева, пре више од сто година. Отац јој је био учитељ. Много је волела децу и писала је приче и песме за њих. Данас ћемо читати песму „У гостима” Десанке Максимовић и разговарати о њој. Учитељица/учитељ записује наслов песме и име и презиме аутора на табли, а ученици бележе у свеске.

Главни део часа (30 минута)

Изражајно и интерпретативно читање песме

Дигитални

Звучни запис: У гостима

Штампани

Интерпретативно читање: учитељица/учитељ чита песму, а ученици пажљиво слушају. Читајући песму, учитељица/учитељ се труди да ученици доживе песму и разумеју њено значење.

Тумачење мање познатих речи и израза

Након читања песме, учитељица/учитељ подстиче ученике да прочитају песму у себи још једном и саопште речи које су им непознате. Ученици ће навести следеће речи: попац – инсект који зриче (производи звукове) трљајући предња крила једно о друго; ровац – инсект који копа тунеле у земљи; купа – велика чаша, пехар; чутура – округао и пљоснат суд за ношење пића; здела – чинија; крчаг – суд са дршком за ношење; цитра – музички инструмент; жуна – шумска птица.            

Након тога, прави се психолошка пауза, како би ученици своје утиске и доживљаје исказали приликом интерпретације.

Разговор о непосредном доживљају и разумевању песме

Учитељица/учитељ подстицајним питањима мотивише ђаке да разговарају о утисцима и осећањима које је у њима побудила ова песма.

1. Замислите природу која је описана у песми. Дочарајте речима шта све у њој видите.

2. Шта вам се у песми највише допало?

3. Ко је позвао госте?

4. Ко су званице на гозби?

5. Наведи имена цветова који се помињу у песми.

6. Чиме је мај даровао своје госте?

7. Како су му они захвалили на гостопримству?

Песникиња описује мај као домаћина који је позвао све бубе на чај. У песми се описују осе, пчеле, тихе бубамаре, лептири, бумбари, ливадски попци, рудари ровци и лак лептирић. Мај је гозбу организовао на цветној ливади пуној разнобојног цвећа (црвене лале, звончице мале, хајдучка трава, перуника плава, жути љутићи). Да би захвалиле мају на богатој трпези пуној медног нектара, бубе и животиње су засвирале цитре и трубе, а птица жуна је запевала из жбуња.

Завршни део часа (10 минута)

Дигитални

Задатак: У гостима

Штампани

Ученици попуњавају укрштеницу у читанци Реч по реч на страни 86.

Домаћи задатак:

МАТЕМАТИКА
САБИРАЊЕ БРОЈЕВА ДО 100
ФИЗИЧКО И ЗДРАСТВЕНО ВАСПИТАЊЕ
ПРОЈЕКТНА НАСТАВА
95289720_637912710273315_806004202689842
5.5.2020.Г.
СРПСКИ ЈЕЗИК

Припрема за час

Час број: 57

 

Школа и разред

 

Учитељица/учитељ

 

Датум одржавања часа

 

Наставна област

Језик – граматика, правопис

Наставна јединица

Велико слово у писању личних имена и презимена. Правилно потписивање (име, па презиме)

Врста (тип) часа

Обрадa градива

Облици рада

фронтални, индивидуални, рад у пару

Наставне методе

дијалошка метода, монолошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода

Наставна средства

Читанка Реч по реч, страна 11

Образовни циљеви

  • Обрада и увежбавање стечених знања о правилној употреби великог слова на почетку реченице и приликом писања властитих имена, презимена и надимака. Ученици усвајају правила писања прво имена, па презимена.

  • Развијање свести о значају правилног писања у свакодневном животу.

  • Подстицање ученика да разумеју и примењују правописна правила у писаној комуникацији.

Исходи

Ученици су у стању да правилно употребе велико слово на почетку реченице и приликом писања имена и презимена људи. Ученици су у стању да правилно изговоре и напишу кратку и потпуну реченицу једноставне структуре са одговарајућом интонацијом и интерпункцијским знаком на крају (тачка, упитник, узвичник).

Образовни стандарди

1СЈ.1.2.1; 1СЈ.1.3.3; 1СЈ.1.3.4.

Кључни појмови

велико слово, реч, реченица, тачка, упитник, узвичник

Активности наставника

Осмишљава и организује рад, започиње и води разговор са ученицима, мотивише ученике за рад, чита, пише, диктира, слуша, прати и процењује рад ученика

Активности ученика

Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, чита, пише кратке и потпуне реченице, решава задатке једноставне структуре

Међупредметне компетенције

Комуникативна, дигитална

Корелација

Свет око нас

Могући ток часа

 

Уводни део часа (15 минута)

 

Учитељица/учитељ диктира ученицима краћи текст. Ученици записују реченице у свеске.

 

Диктат

 

Братислав Илић је наш поштар. Јуче је обрадовао баку Олгу Лазић зато што јој је донео унукино писмо. Милица Ћук је бака Олгина унука.

 

Ученици се подстичу да запазе речи које се у диктату увек пишу великим почетним словом. Учитељица/учитељ поставља питања ученицима:

1. Како се зове поштар?

2. Кога је он обрадовао?

3. Од кога је бака добила писмо?

4. Како се зове и презива бака Олгина унука?

Ученици наводе имена и презимена поштара, баке и унуке. Учитељица/учитељ бележи њихова имена и презимена на табли различитим бојама бојећи велика слова на почетку њихових имена и презимена.

Ученици уочавају да се имена и презимена људи пишу великим почетним словом.

 

Главни део часа (20 минута)

 

Ученици у пару увежбавају како да се правилно представе приликом упознавања са неким. Уче да се прво изговара име па презиме и да се тако и потписују. Када осмисле реченицу, учитељица/учитељ је забележи на табли, а ученици у свеске. Учитељица/учитељ подстиче ученике да запазе правилну употребу упитника, тачке и узвичника приликом представљања у комуникацији. На пример:

Ја сам Ненад Шошо. Како се ти зовеш?

Зовем се Николина, а презивам Павић.

Баш се радујем што смо се упознали!

Здраво! Ја сам Маја Томић.

Драго ми је! Моје име је Петар.

А како се презиваш?

Петаковић.

Дивно! Ми смо се још прошле године упознали!

Ученици на табли пишу своје име и презиме. Тако увежбавају да се правилно потпишу.

 

Учитељица/учитељ показује ученицима фотографије знаменитих људи из наше земље који су се прославили својим стваралаштвом, научним достигнућима и спортским резултатима. Ученици би требало да допуне реченице на табли њиховим именима и презименима. Остали ученици преписују реченице у свеску и допуњују их.

 

Ана Ивановић је позната тенисерка.

Никола Тесла је значајан српски научник.

Вук Стефановић Караџић је створио нашу азбуку.

(Фотографије у Прилогу 1)

 

Језичке игре

 

ИГРА

МЕМОРИЈЕ

Игра је осмишљена као игра меморије. Са једне стране су имена, а са друге презимена.

1. Спој име и презиме које почиње истим словом.

Марија            Ивановић

Стеван            Марјановић

Петар              Костић

Иван               Стевановић

Филип                        Петровић

Коста              Филиповић

Решења: Коста Костић, Филип Филиповић, Иван Ивановић, Петар Петровић, Стеван Стевановић, Марија Марјановић.

 

2. Писање великог слова приликом навођења имена и презимена. Учитељица/учитељ бележи правилно и неправилно написана имена и презимена значајних личности из књижевности и културе. Она/он подстиче ученике да уоче правилно написане речи. Ученици ће уочити где би требало да буде написано велико слово да би та реч била правилно написана на табли.

Примери неправилно написаних речи:

душан Радовић          Д                     Свети сава        С

Марко краљевић       К                     бранко Ћопић    Б

Доситеј обрадовић    О                     Јован јовановић Ј

 

Учитељица/учитељ дели ученицима наставне листиће. (Прилог 2)

 

Завршни део часа (10 минута)

 

У завршном делу часа, ученици пишу реченице које им учитељица/учитељ диктира водећи рачуна о правилној употреби великог слова на почетку реченице, приликом писања личних имена и презимена.

 

Јован Илић је Ненадов брат од тетке. Његова мама Бранка и Ненадова мајка Селена су рођене сестре. Нас двојица често идемо код комшије Богољуба Цвејића да играмо шах. Он нас увек нечему новом научи. Увек нагласи да ћемо кад савладамо све тајне шаха победити најбољег шахисту у крају Владу Николајевића.

 

Домаћи задатак:

Ученици добијају задатак да поставе пет питања у вези са записаним реченицама. Од ученика се очекује да правилно запишу те реченице и употребе упитник на крају тих реченица.

Решење домаћег задатка:

1. Ко је Јован Илић?

2. Како се зове Ненадова мама?

3. Како се зове Јованова мама?

4. Са ким Јован и Ненад играју шах?

5. Ко је најбољи шахиста у крају?

 

Изглед табле

 

Велико слово у писању личних имена и презимена

 

Прво слово на почетку реченице је увек велико слово. Имена и презимена људи пишу се великим почетним словом.

Новак Ђоковић је наш најбољи тенисер.

Десанка Максимовић је написала песму Првак.

Доситеј Обрадовић је писао басне.

(Фотографије у Прилогу 1)

МАТЕМАТИКА  ИОП2

Наставна тема: БРОЈЕВИ

Подтема: БРОЈЕВИ ДО 10 И ОПЕРАЦИЈЕ СА ЊИМА

Редни број: 93.

Наставна јединица: САБИРЦИ И ЗБИР

Месец:

Дан и датум: ______________

Место реализације: учионица

Тип часа: обрада

Облици рада: фронтални, рад у пару, индивидуални

Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна, практичних радова

Наставна средства: листићи, уџбеник, свеска, прибор за рад, материјал за рад

Циљ часа

Оспособити ученике да користе термине сабирци и збир и да усвојене термине практикују при решавању задатака.

 

Образовни стандарди

Општи исход               Ученик ће да:

Операционализовани исходи Ученик ће да:

Кључни појмови: сабирци и збир.

Међупредметна повазаност

Српски језик:  говорење, вођени и слободни разговор, слушање, игре за развијање слушне пажње.

 

 

- користи појмове: сабирак, збир, умањеник, умањилац, разлика;

- сабира и одузима до 100 без прелаза преко десетице;            - растави број на сабирке и примени замену места и здруживање сабирака ради лакшег рачунања;                       - реши текстуални задатак са једном операцијом.

 

 

- сабира до 10;

- везује термине за знак + и операцију сабирања;

- раставља број на збир два сабирка. Допуњава до задатог збира.

Литература за наставника:

 

  1. Мирко Дејић,  Методика наставе математике, Београд, Учитељски факултет, 2007.

 

  1. Ковчежић знања, збирка задатака за математику за први разред, Београд,  Едука.

 

  1. Приручник за математику за први разред, Београд, Едука, 2018.

 

Литература за ученика:

 

  1. Ивана Јухас, Математика 1а и 1б, уџбеник за за математику за први разред основне школе, Београд, Едука.

  2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић, Мудрица - збирка задатака за математику за први разред основне школе , Београд,  Едука.

  3. Ковчежић знања, збирка задатака за математику за први разред, Београд, Едука.

 

ТОК ЧАСА

АКТИВНОСТИ

НАСТАВНИКА

УЧЕНИКА

Уводни део

Домаћи  задатак: Наставник проверава домаће задатке. Евидентира реализацију домаћих задатака у свесци праћења.

Упоређују, анализирају и проверавају тачност урађених задатака.

На игроликим активностима мотивише ученике

  • за покретање мисаоних процеса неопходних за рад;

  • за понављање обрађених садржаја;

  • за повезивање садржаја.

Мотивациона активност: игра, игре речима

Кроз садржај листића ( ПРИЛОГ )  понављају се обрађени садржаји.

Да поновимо

  1. Пронађи место датим речима и знаковима. Упиши их на линијама.

 

ЈЕ ВЕЋЕ ; ПЛУС ; ЈЕ МАЊЕ ; + ;  - ; ЈЕДНАКО; МИНУС .

Сабирање записујемо знаком  ___

Одузимање записујемо знаком ____

Знак ˂ читамо _________________

Знак = читамо _________________

Знак > читамо _________________

Ученици у пару ( по месту седења)  размењују листиће и проверавају тачност решења. Тачне одговоре штиклирају, нетачне одговоре подвлаче.

 

Међусобно деле листиће ( ПРИЛОГ )

Анализирају садржај листића.

Ученици са изграђеном вештином читања читају наглас текст листића.

Док ученика чита, остали прате и пажљиво слушају.

Самостално раде на задатку.

Проверавају тачност радова радом у пару.

Јављају се за читање реченица са листића.

Прате рад својих другара.

Анализирају прочитане реченице.

 

Упоређују свој рад са решењима.

Штиклирају тачне одговоре.

Коригују начињене грешке.

Лепе листиће у свеске.

 

Наставник пише задатак на табли и разговара са ученицима:

Маја је имала 5 динара. Бака јој је дала још 3. Колико динара има Маја?

Како ћемо то записати ?

Колико динара има Маја ?

Како сте одредили да Маја има 8 динара?

Која реч у задатку вам је указала на знак који треба да употребите ?                                                                                      Коју рачунску операцију записујемо знаком плус?

Поред  којих речи у задацима пишемо плус, сабирамо ?

Истицање циља часа: Данас ћете учити о бројевима у сабирању -  Сабирци и збир

Наставник пише наслов на табли.

 

Пишу задатак у свескама.

Могући одговори ученика:

5 + 3 = 8

Маја има 8 динара.

Ако уз 5 које је имала додамо 3 бакина, то је укупно 8 динара.

Речи: дала, још

Плусом записујемо сабирање.

 

 

 Пишу наслов у свескама.

 

Главни део

Наставник истиче циљ учења/обрада новог градива: Наставник кроз  1. задатак  из Уџбеника1б ( стр.17),  уводи ученике у тему и објашњава кључне појмове.

 

Сабирање је рачунска операција у којој додајемо број на број. Сабирање записујемо знаком плус.У сабирању имамо први сабирак, други сабирак и збир, резултат сабирања.

Пише на табли кључне садржаје.

Посматрају илустрацију из првог задатка.

 

Уочавају: 

2 розе оловке + 4 плаве = укупно 6 оловака

Једнакост 2 + 4 = 6.

Пишу у свесци кључне садржаје.

Сабирање, сабирци, збир

2 +  4 = 6

први сабирак + други сбирак = збир , резултат сабирања

За ученике који имају проблем са усвајањем вештине писања наставник је припремио листић са кључним садржајима, који ће ученици залепити у свеску ( ПРИЛОГ 2).

 

Вођено вежбање уз практиковање и примену усвојених кључних појмова: Отворите Уџбеник 1б, на страни 17. Док деца припремају уџбеник и прибор за рад , наставник даје упутства: Пажљиво прочитајте захтеве задатака. Погледајте илустрације и садржај задатака. Размислите шта се од вас у задатку тражи и како тачно да одговорите на постављени захтев. Помоћ потражите на листићима у свесци или на табли. Док ученици раде , наставник их обилази. Ученици читају захтеве задатака ( захтеве могу да читају наглас ученици који имају изграђену вештину читања).

Припремају Уџбеник 1б и прибор за рад.

Отварају страну 17.

Анализирају слике и садржај задатака.

Повезују захтев задатака са садржајем учења.

Анализирају слике и садржај задатака.

Јвљају се да наглас читају захтеве задатака.

Примењују  научено у изради задатака.

Раде задатке на страни 17.

Користе се записом из свеске, или са табле.

Траже помоћ од наставника.

Посматрају, размишљају, анализирају, повезују, практикују усвојена знања, решавају и одговарају на захтеве задатака. 

Индивидуални рад са колективном провером: Наставник позива ученике да раде задатак на табли.  Изабрани ученик излази пред таблу, пише решења, објашњава. Решења на табли биће уједно и повратна информација о тачности задатака. Наставник позива остале ученике да упореде радове и утврде да ли је понуђено решење тачно или нетачно , уз образложење. Деца ће упоређивати решења, анализирати радове по принципу тачно/нетачно и исправљати своје грешке.

Јављају се за рад пред таблом.

Објашњавају решење користећи се кључним речима.

Упоређују решење на табли са решењем у уџбенику.

Анализирају предлог решења по критеријуму тачно/нетачно уз образложење.

Врше корекцију – они који су  погрешили при изради задатака.

Коментаришу задатке ( најлакши, најтежи, највише ми се допао).

 

Завршни део

 

 

Систематизовање наученог: У циљу провере нивоа усвојености кључних појмова наставник даје ученицима задатке на листићу (ПРИЛОГ ). Док ученици раде , наставник их обилази, даје повратну информацију и проверава тачност.

 

ПРИЛОГ

Слушају читање захтева за израду задатака. Раде задатке са листића.

Задавање домаћег задатка: Наставник задаје домаћи:

(ПРИЛОГ ).                                      

Објашњава који су то захтеви које треба испунити при изради домаћег задатка.

ПРИЛОГ

Слушају упуства за израду домаћег задатка.

 

Провера остварености исхода

Сабира до 10. Везује термине за знак + и операцију сабирања. Раставља број на збир два сабирка. Допуњава до задатог збира.

Праћење напредовања и активности

ученика

 

Формативно

Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање, повезивање садржаја учења са примерима из непосредног окружења);

Рад на часу ( рад пред таблом, самосталан рад на задацима);

Тачност рада ( број тачних задатака, примена кључних садржаја  учења у изради задатака).

Сумативно

Евалуација

Наставник

Успешност часа процењује користећи се чек листом о остварености индикатора и стандарда за реализацију часа. 

Ученик

Ученици на папирићу цртају један од три смајлија.

J  – све сам разумео/ла и час ми је био занимљив

:-│ – нешто нисам разумео/ла и потребно ми је додатно објашњење

L  – нисам разумео/ла и час ми је био незанимљив

 

Запажања наставника о реализацији часа

69427633_2210017442442153_16708156233005
70496426_2210017352442162_69724636865814

ИОП1 – МАТЕМАТИКА

Наставна тема: БРОЈЕВИ

Подтема: БРОЈЕВИ ДО 20 И ОПЕРАЦИЈЕ СА ЊИМА

Редни број: 124.

Наставна јединица: САБИРАЊЕ ДВОЦИФРЕНОГ И ЈЕДНОЦИФРЕНОГ БРОЈА (11+4)

Месец: март, 2019. године

Дан и датум: ______________

Место реализације: учионица

Тип часа: обрада

Облици рада: фронтални, индивидуални

Методе рада: монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна, практичних радова

Наставна средства: листићи, уџбеник, свеска, прибор за рад, материјал за рад

Циљ часа

Оспособити ученике да саберу двоцифрене и једноцифрене бројеве када је збир број до 20 и да усвојене садржаје примењују у решавању задатака.

 

Образовни стандарди

Општи исход   Ученик ће да:

Операционализовани исходи Ученик ће да:

Кључни појмови: сабирање 11 + 4.

Српски језик:  говорење, вођени и слободни разговор.

– разликује парне и непарне бројеве;        – одреди највећи и најмањи број;              – претходника и следбеника;

– користи појмове: сабирак, збир, умањеник, умањилац, разлика;  – сабира и одузима два једноцифрена броја не записујући поступак;

– сабира и одузима до 100 без прелаза преко десетице;

– растави број на сабирке и примени замену места и здруживање сабирака ради лакшег рачунања;

– реши текстуални задатак са једном операцијом.

– сабира и одузима до 20 два броја не записујући поступак; – додаје нове јединице на јединице двоцифреног броја;

– одређује непознати број у једнакостима са сабирањем; – приказује сабирање до 20 на бројевној правој;

– упоређује вредности израза користећи знаке неједнакости;

 – попуњава табеле;

– решава текстуалне задатке са једном операцијом.    

Литература наставника

 

  1. Мирко Дејић,  Методика наставе математике, Београд, Учитељски факултет, 2007.

  2. Ковчежић знања, збирка задатака за математику за први разред, Београд, Едука.

  3. Приручник за математику за први разред, Београд, Едука, 2018.

 

Литература за ученика

 

  1. Ивана Јухас, Математика 1а и 1б, уџбеник за за математику за први разред основне школе, Београд, Едука.

  2. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић, Мудрица - збирка задатака за математику за први разред основне школе, Београд,  Едука.

  3. Ковчежић знања, збирка задатака за математику за први разред, Београд, Едука.

 

 

ТОК ЧАСА

АКТИВНОСТИ

НАСТАВНИКА

УЧЕНИКА

Уводни део

Домаћи  задатак: Наставник проверава и заједно са ученицима анализира домаће задатке. Евидентира реализацију домаћих задатака у свесци праћења.

Проверавају и анализирају тачност домаћих задатака.

На игроликим активностима мотивише ученике:

  • за покретање мисаоних процеса неопходних за рад;

  • за понављање обрађених садржаја;

  • за повезивање садржаја.

Мотивациона активност: Понављање кључних садржаја кроз примере које деца усмено рачунају, без записивања једнакости:

3 + 7 , 5 + 4 , 8 + 2 , 6 + 3 , 6 + 1, 2 + 5 , 4 + 3, 5 + 1, 3 + 3,

2 + 4, 7 + 2, 6 + 2, 4 + 5, 1+ 6, 5 + 3, 5 + 3, 4 + 4, 3 + 2, 1 + 1

 

 

 

 

 

 

Одговарају.

Слушају другове.

Уочавају нетачна решења.

Наставник пише на табли примере и  поставља захтев ученицима да раставе двоцифрене бројеве на десетице и јединице.

15 = 10 + 5 = 1д + 5ј                     13 = _________________

11 = _____________                     17 = _________________

14 =  _____________                    19 = _________________

Уводни задатак: На грани је 11 врабаца. Долетело је још 4. Колико је  врабаца на грани?

Коју рачунску операцију треба применити?

Како ћемо то записати бројевима и знаковима?

Истицање циља часа: Данас ћете учити о сабирању двоцифреног и једноцифреног броја ( 11 + 4)

Наставник пише наслов на табли.

 

Преписују у свеске.

Јављају се за рад пред таблом.

Прате рад својих другова.

 

Могући одговори ученика:

-15

- Сабирање

- 11 + 4

Пишу наслов у свескама.

Главни део

Наставник истиче циљ учења/обрада новог градива: Наставник путем  уводног  задатка из уџбеника1б, 55. страна, уводи и објашњава кључне појмове.

 

●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●    ●

0     1    2    3     4    5     6    7    8     9    10  11  12  13   14  15

 

11 + 4 = 1Д 1Ј + 4Ј = 1Д + 1Ј+ 4Ј = 1Д5Ј

 

11 + 4 = 10 + 1 + 4 = 10 + ( 1 + 4 ) 10 + 5= 15

Десетицу преписујемо а на 1 јединицу додамо још 4 јединице.

 

 

Посматрају илустрацију задатка у уџбенику1б.

Усвајају кључне садржаје:

 

11 + 4 = 1Д 1Ј + ДЈ = 1Д + 1Ј+ 4Ј = 1Д5Ј

 

11 + 4 = 10 + 1 + 4 = 10 + ( 1 + 4 ) 10 + 5= 15

 

Десетицу преписујемо а на 1 јединицу додамо још 4 јединице.

 

 

Преписују  кључне садржаје у свеске.

Увежбавање кључних садржаја путем неколико примера које наставник пише на табли:

 

Увежбавање путем примера које ученици преписују у свеске, раде пред таблом уз образложење и коришћење бројевне праве:

15 + 2 = _______________________          12 + 3 = 10 +5=15

14 + 3 = _______________________          15 + 2 = ________

13 + 6 = _______________________          17 + 2 = ________

12 + 7 = _______________________          11 + 4 = ________

14 + 5 = _______________________          12 + 2 = ________

14 + 4 = _______________________          13 + 3 = ________

11 + 8 = _______________________          12 + 3 = ________

16 + 2 = _______________________          16 + 3 = ________

15 + 4 = _______________________          12 + 5 = ________

11 + 7 = _______________________          11 + 8 = ________

 

 

Преписују у свеске.

 

Повезују садржај учења и одговор.

Јављају се.

Усмено одговарају кад их наставник позове користећи новоусвојене кључне садржаје и термине.

 

Анализирају одговор.

Исправљају евентуалне грешке. 

 

Вођено вежбање уз практиковање и примену усвојених кључних појмова: Отворите уџбеник 1б, на страни 55. Док деца припремају уџбенике, наставник даје упутства за рад.    Погледајте пажљиво задатке. Размислите шта се од вас у задатку тражи и како да одговорите на постављени захтев. Док ученици раде, наставник их обилази и проверава њихов рад.

 Раде задатке у уџбенику, на 55.страни.

Користе се кључним садржајима из уџбеника, из свеске или са табле.

Посматрају, размишљају, анализирају, повезују, практикују усвојена знања, решавају и одговарају на захтеве задатака. 

Индивидуални рад са колективном провером: Наставник позива ученике да  анализирају  задатак по задатак, редом. Наставник позива ученике да објасне како су урадили задатак. Изабрани ученик устаје и саопштава како је решио задатак, уз објашњење. Наставник позива остале ученике да упореде радове и утврде да ли је понуђено решење тачно или нетачно, уз образложење.

Јављају се, саопштавају решење и објашњавају поступак рада.

Објашњавају решење користећи се кључним речима.

Прате друга који објашњава и упоређују решења.

Врше корекцију – они који су погрешили при изради задатака.

Коментаришу задатке ( најлакши, најтежи, највише ми се допао).

Завршни део

 

 

Систематизовање наученог: У циљу провере нивоа усвојености кључних појмова, наставник задаје ученицима задатке у Мудрици, збирци задатака, 59. страна ( 1, 2, 3.)

Док ученици раде, наставник их обилази и пружа додатне информације.

 

 

Мудрица, збирка задатака, 59. страна ( 1, 2, 3.)   

Раде задатке.

 

Задавање домаћег задатка:

Мудрица, збирка задатака, 59. страна  (4, 5. и 6. задатак; не задаци са маргина). Објашњава  које захтеве треба испунити при изради домаћег задатка.

Мудрица, збирка задатака, страна 57 (4, 5. и 6.; не задаци са маргина).

Слушају упутства за израду домаћег задатка.

Провера остварености исхода

Сабира и одузима до 20 два броја не записујући поступак. Додаје нове јединице на јединице двоцифреног броја.  Одређује непознати број у једнакостима са сабирањем. Приказује сабирање до 20 на бројевној правој. Упоређује вредности израза користећи знаке неједнакости. Попуњава табеле. Решава текстуалне задатке са једном операцијом.

Праћење напредовања и активности

ученика

 

Формативно

Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање, повезивање садржаја учења са примерима из непосредног окружења);

Рад на часу ( рад пред таблом, самосталан рад на задацима);

Тачност рада ( број тачних задатака, примена кључних садржаја  учења у изради задатака).

Сумативно

Евалуација

Наставник

Успешност часа процењује користећи се чек-листом о остварености индикатора и стандарда за реализацију часа. 

Ученик

Врше евалуацију часа по захтевима: У свесци нацртај смешка ако си све добро схватио или тужка ако ниси све разумео.

Запажања наставника о реализацији часа

ГРАЂАНСКО ВАСПИТАЊЕ

ГРАЂАНСКО ВАСПИТАЊЕ

 

33. Радионица: ДА КАЖЕМ СЛОБОДНО
1. Игрица за загревање: пренеси и промени покрет. Водитељ произведе неки
необичан покрет и пренесе га детету до себе, дете га понови и дода нешто своје, и
тако редом.
2. Водитељ информише децу да имају право да слободно изразе своје мишљење,
и да их одрасли саслушају када донесе одлуке које се њих тичу (Конвенција о дечјим
правима, став 12).
3. Размена у круг: "Када сте се плашили код куће да кажете шта мислите и зашто?"
4. Интервју. Деца се поделе у 4 групе (од по 5 чланова). Један од њих је новинар који
прави интервју на тему кад деца у школи не могу слободно да кажу шта мисле и
зашто?
5. Извештај новинара: "Кад и зашто се деца боје у школи да кажу шта мисле?"
б- Размена у круг: шта може да помогне деци да слободно кажу шта мисле?
7. Завршна игрица: помози буба мари. Водитељ држи замишљену буба мару
између дланова и преноси је детету до себе, оно брзо прима буба мару међу своје
дланове и преноси даље у круг. Свако преноси на свој начин.
Циљ активности:
- да деца постану свесна свог права на слободно изражавање свог мишљења, и
- да превазиђу страх у изражавању свог мишљења

Предмет:

Свет око нас

Разред:

1.

Наставна тема/област:

Сналажење у простору и времену

Наставна јединица:

 Сналажење у простору

Тип часа:

Обрада

Циљ часа:

  • Стицање знања о сналажењу у простору уз коришћење просторних одредница

  • Оспособљавање ученика за разликовање просторних одредница (напред-назад, лево-десно, изнад испод)

  • Овладавање основним елементима за оријентацију у простору

  • Оспособљавање за оријентисање у простору у односу на карактеристичне објекте у непосредном окружењу

  • Развијање сарадничких односа током рада у пару (да саслушају и поштују мишљење осталих ученика)

  • Развијање техника сазнајног процеса: посматрање, уочавање, упоређивање, слободно исказивање својих запажања

Очекивани исходи

на крају часа:

Ученик ће бити у стању да:

  • да се снађе у простору помоћу просторних одредница: напред-назад, лево-десно, горе-доле и карактеристичних објеката.

Наставне методе:

Метода усменог излагања, метода разговора, метода рада на тексту, метода практичних радова, метода илустрације, игровне активности

Облици рада:

Фронтални, индивидуални, рад у пару

 

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

 

Планиране активности учитељице/учитеља:

Планиране активности ученика:

Уводни део часа

(10 минута)

  • мотивише ученике путем дискусије о слици;

  • истиче циљ часа, најављује наставну јединицу и пише наслов на табли.

  • учествују у дискусији;

  • записују наслов у свеске.

 

 

Главни део часа

(25 минута)

  • покреће разговор на основу централне илустрације у уџбенику;

  • набраја објекте у односу на које се оријентишемо;

  • наводи ученике да у пару једно другом објасне како се стиже до њихове куће;

  • истиче просторне одреднице;

  • поставља ученицима питања о сналажењу у школском простору.

  • посматрају илустрацију и одговарају на питања;

  • уочавају објекте на слици;

  • објашњавају пут до куће у пару;

  • издвајају просторне одреднице;

  • одговарају на питања.

 

Завршни део часа

(10 минута)

  • организује игру оријентације

  • даје инструкције за решавање задатака са наставног листића

  • проверава тачност урађеног фронталним путем

  • даје налог да за домаћи задатак нацртају своју улицу.

  • играју се оријенисања;

  • решавају задатке на наставном листићу;

  • проверавају тачност задатака.

 

Начини провере

остварености исхода:

  • одговори на питања у дискусији;

  • учешће ученика у активностима на часу;

  • утврђивање тачности решених задатака са наставног листа.

ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:

  • Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?

  • Да ли сам планирао/планирала адекватне активности ученика?

  • Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?

  • Шта бих променио/променила?

 

 

 

 

 

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 64

Предмет:

Свет око нас

Разред:

1.

Наставна тема/област:

Сналажење у простору и времену

Наставна јединица:

Сналажење у простору

Тип часа:

Утврђивање

Циљ часа:

  • Утврђивање знања о сналажењу у простору уз коришћење просторних одредница

  • Провера оспособљености ученика за разликовање просторних одредница (напред-назад, лево-десно, изнад испод)

  • Провера оспособљености за оријентисање у простору у односу на карактеристичне објекте у непосредном окружењу

  • Прављење једноставне мапе

  • Развијање сарадничких односа током рада у пару/групи (да саслушају и поштују мишљење осталих ученика)

  • Развијање техника сазнајног процеса: посматрање, уочавање, упоређивање, слободно исказивање својих запажања

Очекивани исходи

на крају часа:

Ученик ће бити у стању да:

  • да се снађе у простору помоћу просторних одредница: напред-назад, лево-десно, горе-доле и карактеристичних објеката.

Наставне методе:

Метода усменог излагања, метода разговора, метода рада на тексту, метода практичних радова, метода илустрације, игровне активности, истраживачке активности

Облици рада:

Фронтални, индивидуални, рад у пару

 

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

 

Планиране активности учитељице/учитеља:

Планиране активности ученика:

Уводни део часа

(10 минута)

  • организује игру Пронађи ме;

  • истиче циљ часа, најављује наставну јединицу и пише наслов на табли.

  • учествују у игровној активности;

  • записују наслов у свеске.

 

Главни део часа

(25 минута)

  • организује шетњу по околини;

  • покреће дискусију о објектима које виде успут;

  • враћа ученике у школу.

  • организовано шетају;

  • учествују у дискусији о околини којом пролазе;

  • враћају се у школу.

Завршни део часа

(10 минута)

  • даје инструкције за решавање задатака у радној свесци;

  • проверава тачност урађеног фронталним путем;

  • даје налог да за домаћи задатак нацртају пута којим су ишли.

  • решавају задатке у Радној свесци;

  • проверавају тачност задатака.

 

Начини провере

остварености исхода:

  • учешће ученика у игри;

  • одговори на питања у дискусији;

  • утврђивање тачности решених задатака у Радној свесци.

ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:

  • Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?

  • Да ли сам планирао/планирала адекватне активности ученика?

  • Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?

  • Шта бих променио/променила?

7.05.2020.г.
Сабирање и одузимање до 100

ПРИЛОГ 1                                                                  Наставни лист

 

  1. Дате бројеве прикажи у облику збира десетица и јединица.

 

58 =            +                                                    +             = 92

 

98 =            +                                                    +             = 37

 

  1. Израчунај:

 

26 + 3 = 20 + (          +             ) = 20 +            =            

 

65 + 2 = 60 + (          +             ) = 60 +            =            

 

71 + 7 = 70 + (          +             ) = 70 +            =            

 

  1. Обој изразе с тачним решењем истом бојом.

  2. 91 + 750

 

 

 

34 + 1

68

 

 

 

66 + 2

98

 

 

 

43 + 7

35

 

 

 

< >Допуни изразе тако да добијеш тачне једнакости.22+            = 28        73 +            = 77                 + 30 = 36                + 10 =19

 

< >На жици су 24 птице. Долетеле су још 2. Колико сада има птица на жици?Р:                                                                                                                                                        

О:                                                                                                                                                        

 

< >Мама је за прославу Јелениног рођендана купила 62 кесице бомбона. Код куће су имале још 7 кесица. Колико укупно кесица бомбона има Јелена?Р:                                                                                                                                                        

О:                                                                                                                                                        

ОДУЗИМАЊЕ ДО 20 -ИОП1

5. Допуни реченице: * Једноцифрени бројеви су они бројеви који се пишу ___________________ . Двоцифрени бројеви су они бројеви који се пишу ____________________ . * Бројеви прве десетице су ________________________________________ . * Бројеви друге десетице су ________________________________________

. 6. Израчунај: 11 - 10 = ____ 13 – 12 = ____ 17 – 15 = ____ 20 – 14 = ____ 19 – 15 = ____ 14 – 11 = ____ 13 – 13 = ____ 17 – 11 = ____ 16 – 10 = ____ 19 – 16 = ____ 18 – 14 = ____ 20 – 18 = ____ 20 – 12 = ____ 16 – 13 = ____ 10 – 10 = ____ 18 – 17 = ____ 20 – 17 = ____ 19 – 13 = ____ 16 – 11 = ____ 15 – 15 = ____ 14 – 11 = ____ 15 – 10 = ____ 19 – 11 = ____ 20 – 15 = ____ 12 – 12 = ____ 18 – 13 = ____ 17 – 13 = ____ 20 – 13 = ____ 17 – 14 = ____ 16 – 12 = ____

7. Израчунај: 13 + 5 + 3 = __________ 1 + 9 + 6 = __________ 7 + 8 + 2 = __________ 14 + 4 + 0 = __________ 3 + 2 + 10 = __________ 4 + 1 + 11 = __________ 16 + 0 + 4 = __________ 13 + 0 + 5 = __________ 1 + 15 + 2 = __________ 2 + 9 + 1 = __________ 5 + 8 + 4 = __________ 10 + 3 + 2 = __________ 8 + 3 + 5 = __________ 9 + 5 + 4 = __________ 5 + 12 + 1 = __________ 13 + 2 + 1 = __________ 2 + 4 + 13 = __________ 7 + 5 + 6 = __________ 12 + 3 + 2 = __________ 14 + 3 + 1 = __________

8. Израчунај: 17 – 3 – 5 = __________ 20 – 7 – 3 = __________ 19 – 4 – 8 = __________ 15 – 5 – 1 = __________ 14 – 1 – 6 = __________ 18 – 9 – 9 = __________ 20 – 5 – 0 = __________ 17 – 5 – 2 = __________ 15 – 4 – 8 = __________ 11 – 1 – 0 = __________ 17 – 6 – 2 = __________ 20 – 6 – 8 = __________ 19 – 9 – 3 = __________ 14 – 3 – 6 = __________ 13 – 7 – 4 = __________ 15 – 6 – 3 = __________ 20 – 8 – 5 = __________ 19 – 7 – 3 = __________ 18 – 6 – 9 = __________ 11 - 6 – 5 = __________

СРПСКИ ЈЕЗИК
Тачка, упитник, узвичник

Припрема за час

 

Час број: 43

 

Школа и разред

 

Учитељица/учитељ

 

Датум одржавања часа

 

Наставна област

Језик – правопис

Наставна јединица

Место и функција упитника и узвичника у реченици

Врста (тип) часа

Обрадa градива

Облици рада

фронтални, индивидуални

Наставне методе

дијалошка метода, монолошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода

Наставна средства

Читанка Реч по реч, страна 21, Словарица уз Буквар

Образовни циљеви

  • Обрада и увежбавање стечених знања о правилној употреби великог слова на почетку реченице и приликом писања властитих имена. Ученици усвајају правила о писању упитника на крају реченица којима се поставља неко питање и узвичника на крају реченица којима се исказује неко осећање (чуђење, изненађење, одушевљење, задивљеност), молба или заповест.

  • Развијање свести о значају правилног писања у свакодневном животу.

  • Подстицање ученика да разумеју и примењују правописна правила у писаној комуникацији.

Исходи

ЈЕЗИК

Ученици су у стању да правилно употребе велико слово на почетку реченице и да правилно изговоре и напишу кратку и потпуну реченицу једноставне структуре са одговарајућом интонацијом и интерпункцијским знаком на крају (тачка на крају реченица којима се преносе нека обавештења, упитник на крају реченица којима се нешто пита и узвичника на крају реченица којима се исказује неко осећање (чуђење, изненађење, одушевљење, задивљеност), молба или заповест.

Образовни стандарди

1СЈ.1.2.1; 1СЈ.1.3.3; 1СЈ.1.3.4.

Кључни појмови

велико слово, реч, реченица, тачка, упитник, узвичник

Активности наставника

Осмишљава и организује рад, започиње и води разговор са ученицима, мотивише ученике за рад, чита, пише, диктира, слуша, прати и процењује рад ученика

Активности ученика

Слуша, учествује у разговору, анализира, чита, пише кратке и потпуне реченице, решава задатке једноставне структуре

Међупредметне компетенције

Комуникативна, дигитална

Корелација

Свет око нас

 

Могући ток часа

 

Уводни део часа (15 минута)

 

Ученици се подстичу да од слова из Словарице (А, а, М, м, И, и, Т, т, О, о, С, с, Е, е, Ш, ш, Ј, ј, У, у, Р, р, Н, н, П, п, Л, л, Љ, љ, Д, д, З, з, В, в, Г, г, Б, б, К, к) склопе речи и осмисле реченице од неколико речи.

Ученици могу осмислити следеће речи и обликовати их на различите начине у реченице. На пример:

1. Марко и Сара се играју у парку.

2. Милошев друг Зоки има леп тротинет.

3. Ирина и Урош се љуљају и смеју.

4. Наша бака седи на обали реке и гледа како брод пролази.

Учитељица/учитељ подстиче ученике да поставе питања у вези са реченицама које су осмислили. Ученици ће наводити следећа питања:

1. Ко се игра у парку?

2. Шта има Зоки?

3. Шта раде Ирина и Урош?

4. Где се налази наша бака?

5. Шта она ради?

Учитељица/учитељ записује реченице које ученици изговарају на табли и подстиче их да запазе да се свака реч којом се поставља питање и налази се на почетку реченице пише великим почетним словом. На крају реченица којима се поставља питање пише се упитник.

Где се играју Марко и Сара?

Ко је Зоки?

Шта ради бака?

Ученици записују реченице које су осмислили у свеске водећи рачуна о правилној употреби великог слова на почетку реченице и упитника на крају реченице. Учитељица/учитељ бележи њихове примере на табли.

 

Главни део часа (20 минута)

 

Ученици стану укруг заједно са учитељицом/учитељем. Учитељица/учитељ изговори реченицу којом жели да искаже неко осећање попут чуђења, изненађења, одушевљења, љутње или задивљености. На пример:

Баш сам уморна!

Какав ужасан дан!

Дивно изгледаш!

Сјајно певаш!

Ух, добро је!

Када осмисли реченицу, учитељица/учитељ је забележи на табли, а ученици описују како се он осећа док изговара такву реченицу.

Учитељица/учитељ подстиче ученике да запазе да се на крају тих реченица увек пише узвичник. Након завршене активности, ученици самостално осмишљавају реченице којима исказују молбу, заповест или забрану. Учитељица/учитељ записује реченице на табли, а ученици их преписују у свеске. Том приликом ученици увиђају да се на крају таквих реченица увек пише узвичник. На пример:

Тишина!

Молим те, додај ми гумицу!

Немој да причаш!

Затвори врата!

Обриши таблу!

Учитељица/учитељ дели наставне листиће ученицима. (Прилог 1)

 

Завршни део часа (10 минута)

 

У завршном делу часа, ученици пишу реченице које им учитељица/учитељ диктира водећи рачуна о правилној употреби великог слова на почетку реченице, приликом писања личних имена и презимена, као и правилној употреби тачке и узвичника на крају реченица.

Марков другар Никола има пса Амора. Он је веома умиљат и непослушан. Воли да јури за колима. Стани, Аморе! Пази, иде ауто! Буди миран! Баш си тврдоглав!

Ученици добијају задатак да поставе пет питања у вези са записаним реченицама. Очекује се да правилно употребе упитник на крају тих реченица.

Решење задатка:

Како се зове Марков другар?

Шта има Никола?

Ко је Амор?

Какав је Николин пас?

Шта Амор воли да ради?

 

Домаћи задатак:

 

Ученици добијају да ураде следеће задатке:

 

1. Препиши правилно следеће реченице:

а) данас пада киша ____________________________________________________

б) птице се враћају _____________________________________________________

в) стиже нам јесен ______________________________________________________

 

2. На крају сваке реченице напиши одговарајући знак (?, !, .).

а) Слушај ме добро

б) Деца су вредна

в) Који је данас дан

г) Пре ручка опери руке

 

Изглед табле

 

Упитник и узвичник у реченици

 

Марков другар Никола има пса Амора.

У суботу идемо у биоскоп.

За три дана путујемо на излет са школом.

 

Молим те, додај ми свеску!

Опери руке кад дођеш из школе!

Затвори прозор!

Не заборави да купиш хлеб!

 

Ко је Амор?

Шта он ради?

Где он станује?

Колико има година?

Колико је сати?

СВЕТ ОКО НАС
СНАЛАЖЕЊЕ У ВРЕМЕНУ

8.05.2020.Г.

СРПСКИ ЈЕЗИК
,,СЛИКАР,,БРАНИСЛАВ ЛАЗАРЕВИЋ
МАТЕМАТИКА
САБИРАЊЕ И ОДУЗИМАЊЕ ДО 100
МУЗИЧКА КУЛТУРА
ПЕСМА- ПО ИЗБОРУ НАСТАВНИКА

9.05.2020.Г.

МАТЕМАТИКА
САБИРАЊЕ И ОДУЗИМАЊЕ ДО 100- ТЕКСТУАЛНИ ЗАДАЦИ
tekstualni-i-novac-1-638.jpg
МУЗИЧКА КУЛТУРА
РОЂЕНДАНСКА ПЕСМА
СРПСКИ ЈЕЗИК
ГЛАС, СЛОВО РЕЧ, РЕЧЕНИЦА

.

Вежбе читања

Дозволите ми да вам испричам једну причу. Уосталом, треба да знате да ја много волим да причам приче зато што имам тако добре читаоце као што сте ви. Данас ћу вам причати једну причу:

Дрво и цвет

У зору је подно стабла изникао мален Цвет. И тек што је отворио очи, угледао је Стабло. – Ти си, сигурно, велики Цвет – рече му.
– Не, ја нисам Цвет. Ја сам Стабло – одговори Стабло. – Каква је разлика између Стабла и Цвета? – упита Цвет. – Ми Стабла издржимо и најјаче ветрове, а ви, Цветови, прехладите се и од најблажег лахора. – То је све? – поновно упита Цвет. – Вас могу убрати и даровати. Вас се може ставити у вазу и неговати.
А с нама Стаблима је друкчије. Нас не могу убрати и поклонити.
И не могу нас ставити у вазу и неговати. Ми увек остајемо по страни. – Зар смо ми Цветови на путу?
– Не, углавном нисте. Али вас примете и када сте далеко од пута. Често вас и погазе. Уосталом, лако је погазити оне који воле, јер они нису заштићени. – Шта се догоди када неко погази Цвет?
– То се увек сазна. И због тога се може много плакати. Неки и након много времена спомињу прегажен цвет. Нас Стабла нико не може прегазити, али нас и не воле као што воле Цветове.
– Онда си ти – рече му Цвет – изузетак међу Стаблима, јер тебе воли један мали Цвет.
Када је око поднева припекло сунце, Стабло је својом сеном заштитило Цветић.

На РТС 2 у паузама између часова погледати вежбе обликовања и исте радити.
bottom of page